Tag: albanian

 • Petë misri me purri dhe spinaq (Pispili)

  Petë misri me purri dhe spinaq (Pispili)

  Frymëzuar nga receta e Mrizit të Zanave; verzioni vegan.

 • Hashure (Qyshkek) with Maple Syrup

  Hashure (Qyshkek) with Maple Syrup

  A simple, ancient dessert traditionally made for Albanian weddings and festivities.

 • Albanian White Bean Soup

  Albanian White Bean Soup

  A comforting meal ideal for cold winter days.

 • Fasule

  Fasule

  Përbërësit Për 4-6 persona nevojiten: 454g (1lb) fasule të bardha të terura 2-3 litra ujë (x2) 1 qepë e bardhë mesatare 3-4 thelba hudër 1 lugë e madhe vaj 1 lugë e madhe miell të bardhë 1/2 lugë e madhe biber të kuq të ëmbël (jo djegës) 1 lugë e madhe kripë 1 lugë e…

 • Pite me spinaq

  Pite me spinaq

  Për 4-6 persona nevojiten: 500 gr (4 gota) miell 2-3 gota ujë të vakët 1-2 lugë kripë 2-3 lugë vaj 2 gota gjalpë qepë të reja 1kg spinaq 1 copë djath (feta) 2-3 vezë 1/2 gotë jogurt 1/2 gotë qumësht 1/2 gotë ajkë Brumi Miellit ia shton 2 gota ujë të vakët, 1 lugë kripë,…

 • Sarma

  Sarma

  Pёr 2-4 persona nevojiten: 1/2 kg mish tё bluar viçi 1 filxhan tё vogёl oriz 1 qepё mesatare 1/2 kg fleta tё lakrёs 1 lugё e vogёl krypё biber tё kuq sipas shijes vegetё 2-3 lugё tё mёdhaja vaj 1/2-1litёr ujё E merr mishin e bluar, ia grinё njё qepё imёt. Ia shton orizin e…