Sarma

Pёr 2-4 persona nevojiten:

  • 1/2 kg mish tё bluar viçi
  • 1 filxhan tё vogёl oriz
  • 1 qepё mesatare
  • 1/2 kg fleta tё lakrёs
  • 1 lugё e vogёl krypё
  • biber tё kuq sipas shijes
  • vegetё
  • 2-3 lugё tё mёdhaja vaj
  • 1/2-1litёr ujё

E merr mishin e bluar, ia grinё njё qepё imёt. Ia shton orizin e larё. I shton melmesat (krypё, biber, vegetё), i pёrzien mirё.

Nё anёn tjetёr i merr fletёt e lakrave, i zgjedhё tё mira (tё holla, pa shumë karcej). Fletat i mbushë me mish dhe i mbёshtjellё me kujdes duke i mbyllё skajet pёrbrenda.

Nё njё tenxhere mesatare e qet pak vaj dhe i shtron dy-tri fleta tё lakrёs dhe pёrmbi i radhitё sarmat.

I qet me vlu nё temperaturё tё lartё, sipri i qet pak vaj dhe ujё deri në gjysёm tё tenxherёs. Kur tё vlojnё, e zbret temperaturёn nё tё ulёt, ia vnon kapakun dhe i len tё zihen ngadalё për 30-45 minuta.

Nё fund, simbas dёshirёs, mundesh me e mbaru njё salcë me biber tё kuq dhe me miell për me e qitë sipri. Poashtu, pazi te zihen, sarmat mundesh me i qitё nё tepsi dhe me i fute nё furrё për me u rreshkё.

sarma rolls layered in a pot

Posted

in

,

by

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen − 3 =