Sarma

Pёr 2-4 persona nevojiten:

1/2 kg mish t
ё bluar viçi
1 filxhan t
ё vogёl oriz
1 qep
ё mesatare
1/2kg fleta te lakrёs
1 lugё e vogёl kryp
biber tё kuq sipas shijes
vegetё
2-3 lugё tё mёdhaja vaj
1/2-1litёr ujё


E merr mishin e bluar, ia grinё njё qepё imёt. Ia shton orizin e larё. I shton melmesat(krypё, biber, vegetё), i pёrzien mirё.

Nё anёn tjetёr i merr fletёt e lakrave, i zgjedhё tё mira--tё holla pa shume karcej. Fletat i mbush me mish dhe i mbёshtjellё me kujdes duke i mbyllё skajet pёrbrenda.

Nё njё tenxhere mesatare e qet pak vaj dhe i shtron dy-tri fleta tё lakrёs dhe pёrmbi i radhitё sarmat.
I qet me vlu nё temperaturё tё lartё, sipri i qet pak vaj dhe ujё deri ne gjysё tё tenxherёs. Kur tё vlojnё, e zbret temperaturёn nё tё ulёt, ia vnon kapakun dhe i len tё zihen ngadalё per 30-45min.

Nё fund, simbas dёshirёs, mundesh me e mbaru njё sos me biber tё kuq dhe me miell per me e qit sipri. Poashtu, pazi te zihen,sarmat mundesh me i qitё nё tepsi me i fute nё furrё me u rreshkё.

Comments

Popular Posts