Featured Post

Pite me spinaq

Për 4-6 persona nevojiten: 500-600 gr /4 cups miell 2-3 gota uje pak krip pak vaj gjalpe 1kg spinaq djath, crumbled feta 2-3 veze ...

Tuesday, June 23, 2009

Palёpetё (pallaqinka)

Pёr 4 persona nevojiten:

1/2 lit
ёr qumёsht
3 kokrra vezё
1
lugё tё vogёl (tё kafes) kripё
1
lugё (tё kafes) sheqer
1 pluhur pёr pastё
1 filxhan (t
ё kafes) vaj
miell  

I p
ёrzien tё gjitha bashkё derisa tё bёhet brumi i holle aq sa te ndahet nga luga. Me kёtё brum njё nga njё piqen palёpetёt nё fёrterёn e lyer me vaj. Ashtu tё nxehta mund tё lyhen me xhem ose reçel, me djath ose edhe me tё dyjat bashkё.

March 12, 2009 3:26 PM
Leqenik i misrit me spinaq

1 tepsi mesatare. Pёr 4 - 6 persona.

1 Miell misri
1 Ajk
ё
1/2 nj
ёsie kos
1 cop
ё djath
2 vez
ё
1 gotё qumёsht
1 pluhur p
ёr pastё
pak krypё
1 gotё tё vogёl vaj
rreth 300 gr. spinaq
2-3 qep
ё tё reja ose 1 qepё tё vjetёr

E grinё spinaqin (e lan
ё mirё e mirё edhe e pastron, ja hek ujin). I qet krypё spanaqit. Ia grinё 2-3 qepё t'reja ose 1 qepe t'vjeter (i grine 'imёt'). Ia shton 1/4 e margarinit ose gjalpёs, tё nxehte (pasi qe te shkrihet aj e zbute spinaqin). Nё spinaq e qet 1 ajkё, 1 copё djath, 1 kos (ose 1/2 kosi varesisht prej personave), 1 gotё tё madhe qumёsht (sa ajke - sa qumesht!), 2 kokrra vezё, 1 pluhur per paste, 1/2 kg miell tmisrit. Krejt kёto i perzien mirё. Nёse masa ёshtё e trashe - i qet ende qumёsht, nёse nuk ёshtё mjaft e trashё - i qet edhe pak yndyre (gjalpё ose margarin).

Tepsin
ё e lyen mirё me vaj, e fut nё furrё me u nxe. Kur nxehet tepsia mirё, e kthen masen nё te qe me bo tepsia 'kёshhh. E pjek deri sa tё skuqet permbi (30 - 40 minuta) nё temperature tё lartё.

Friday, November 7, 2008

Fasule (pasul çorbё)

Mantija

Pite me djath

Pite me spinaq

Për 4-6 persona nevojiten:
500-600 gr /4 cups miell
2-3 gota uje
pak krip
pak vaj
gjalpe
1kg spinaq
djath, crumbled feta
2-3 veze
jogurt
1 cup qumësht

Brumi:

Miellit ia shton 2-3 gota uje, pak krip, pak vaj dhe e perzien. E ngjeshë mirë dhe e le të rrijë për 15-20 minuta, pastaj e ndanë në kuleq të vegjël. Kuleqet i shtrinë ngapak, i lyen me gjalpë dhe i bën nga 3 bashkë, i le edhe 15 minuta të lëshohen përsëri. Kur te jene leshuar i shtrine dhe i qet ne tepsi: e shtrine njeren pete qe ti mbuloje edhe skajet e tepsise, ne menyre qe ato skaje te kthehen sipri petes, i lyne me gjalpe. Keshtu duke i shtri,i lyn dhe e qet gjysmen e peteve, pastaj e hedh fillin ne mes (eshte mire qe edhe petet perpara tu hedhet pak fill ose vetem ajke me gjalpe.

Filli: 
nje kg spinaq ose edhe me pak, grihet. I shtojmë nje qepe te grire, kripë dhe nje gjysmë gjalpi të shkrirë, të nxehtë. Poashtu i shotjmë një copë djath, një ajkë dy-tri vezë, pak kos, pak qumësht dhe nje-dy lugë miell qe masa mos të lëshojë ujë. Këtë fill e qet në mes të petëve të cilat i ke shtrirë. Pjesen tjeter të petëve i qet sipri. Piten e lyen në fund me gjalpë. E pjekë në temperaturë 250C (450F). Kur të piqet e mbulon me një pecetë.Xata's creation, Janar 2016. Me miell të kombinuar, 1/2 white, 1/2 whole grain. It was delicious!

Sarma

Pёr 2-4 persona nevojiten:

1/2 kg mish t
ё bluar viçi
1 filxhan t
ё vogёl oriz
1 qep
ё mesatare
1/2kg fleta te lakrёs
1 lugё e vogёl kryp
biber tё kuq sipas shijes
vegetё
2-3 lugё tё mёdhaja vaj
1/2-1litёr ujё


E merr mishin e bluar, ia grinё njё qepё imёt. Ia shton orizin e larё. I shton melmesat(krypё, biber, vegetё), i pёrzien mirё.

Nё anёn tjetёr i merr fletёt e lakrave, i zgjedhё tё mira--tё holla pa shume karcej. Fletat i mbush me mish dhe i mbёshtjellё me kujdes duke i mbyllё skajet pёrbrenda.

Nё njё tenxhere mesatare e qet pak vaj dhe i shtron dy-tri fleta tё lakrёs dhe pёrmbi i radhitё sarmat.
I qet me vlu nё temperaturё tё lartё, sipri i qet pak vaj dhe ujё deri ne gjysё tё tenxherёs. Kur tё vlojnё, e zbret temperaturёn nё tё ulёt, ia vnon kapakun dhe i len tё zihen ngadalё per 30-45min.

Nё fund, simbas dёshirёs, mundesh me e mbaru njё sos me biber tё kuq dhe me miell per me e qit sipri. Poashtu, pazi te zihen,sarmat mundesh me i qitё nё tepsi me i fute nё furrё me u rreshkё.